Fluoksetyna - działanie jej polega na zwiększeniu w mózgu poziomu serotoniny, neuroprzekaźnika poprawiającego samopoczucie.
Zioła na szczęście zamiast chemi ? Fluoksetyna
Prozac (zawiera fluoksetyne) uznawany był kiedyś za "pigułkę szczęścia" i przyjmowany chętnie nawet przez osoby zdrowe, dziś to lek zalecany tylko pacjentom z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi. Co swego czasu sprawiło, że Prozac stał się tak popularnyu
Zgodnie z wynikami badań CHANGING MINDS FOUNDATION fluoksetyna ma zdolności neurogeneracyjne i została wprowadzona do protokołu medycznego tej organizacji dla osób z ZD, przyszedł czas abyśmy dowiedzieli się o leku troszeczkę więcej.
Fluoksetyna (ATC: N 06 AB 03) – lek stosowany głównie w leczeniu depresji. Należy do grupy SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor – selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.
Fluoksetyna, podawana jako jej chlorowodorek, jest znana w wielu krajach pod nazwą Prozac lub Prozak. Jest to nazwa handlowa pod jaką wprowadziła ją na rynek w 1988 roku amerykańska firma Eli Lilly.
Lek należy do środków antydepresyjnych trzeciej generacji (SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor). Pierwsza generacja to inhibitory MAO, druga to trójpierścieniowe leki antydepresyjne np. imipramina.
Działanie leku polega na hamowaniu zwrotnego wychwytu serotoniny. Fluoksetyna jest metabolizowana w wątrobie do aktywnego metabolitu – norfluoksetyny oraz innych metabolitów. Działanie leku występuje po upływie co najmniej 1-4 tygodni leczenia i utrzymuje się przez kilka tygodni po odstawieniu.
Fluoksetyny nie wolno zażywać równocześnie z inhibitorami MAO ani z pochodnymi fenotiazyny. Może także zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych.
U niektórych pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak: agresywne zachowania, ogólne osłabienie, gorączka, suchość w ustach, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, podenerwowanie, bezsenność, bóle głowy, niepokój, nadmierne pocenie się, drżenie rąk, alergie, wysypka, obniżenie libido.
Ze względu na rozgłos w mediach mówiący o własnościach wyjątkowo poprawiających nastrój Prozac został przez niektórych okrzyknięty pigułką szczęścia.
U niektórych pacjentów stosujących fluoksetynę odnotowano skłonności samobójcze. Polega to na tym, że fluoksetyna poprawia zdolność do działania i w przypadku, kiedy osoba cierpiąca na ciężką depresję planuje samobójstwo, jednak sama choroba jest na tyle silna, że osoba taka ma trudności z podejmowaniem najprostszych działań, po podaniu leku może być zdolna uczynić ten krok zanim lek zacznie działać głębiej.
Preparaty, które zawierają fluoksetynę, dostępne tylko na receptę to:
Seronil – kapsułki/tabletki w postaci chlorowodorku, 10/20/30 mg, 30/100 szt. / ORION Pharma
Andepin – kapsułki, 20 mg, 30 szt. / SYNTEZA
Bioxetin – tabletki, 20 mg, 30 szt. / Sanofi Aventis
Deprexetin – kapsułki, 20 mg, 30 szt. / ICN Polfa Rzeszów
Fluoksetyna – tabletki, 10/20 mg w postaci chlorowodorku, 30/90 szt. / ANPHARM
Fluoxetin – kapsułki, 20 mg w postaci chlorowodorku, 30 szt. / ZF POLPHARMA
Salipax – 20 mg w postaci chlorowodorku, 10/30 szt. / MEPHA LDA
Apo-Flox – tabletki / APOTEX
Prozac – tabletki, 20 mg / ELI LILLY
Czy stosowanie tego preparatu – jeżeli był on polecany nawet ludziom zdrowym – jest całkowicie bezpieczne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych?
Prozac daje efekty najwcześniej po tygodniu, a najczęściej po czterech tygodniach stosowania.
Prozac (fluoksetyna): działanie i skutki uboczne przyjmowania prozacu
Prozac (fluoksetyna) jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych leków psychotropowych. Związane jest to nie tylko z tym, że środek ten obecny jest na rynku od ponad 25 lat i że jest on dość często stosowany, ale i z tym, że wokół Prozacu pojawiało się (i nadal pojawia) duża ilość kontrowersji.
Preparaty z substancją czynną Prozacu – fluoksetyną – po raz pierwszy w sprzedaży pojawiły się w 1986 r. w belgijskich aptekach. Dwa lata później, w 1988 r., lek stał się dostępny na terenie Stanów Zjednoczonych. Po wprowadzeniu Prozacu w USA preparat zyskał wyjątkową popularność – sugerowano nawet, że mógłby on być "pigułką szczęścia". Doszło tego, że Prozac stosować mieli nie tylko pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi, ale i tacy, którzy mieli po prostu obniżony nastrój. Takie stanowisko przez wielu lekarzy było krytykowane, mimo tego preparat i tak był zachwalany przez specjalistów od marketingu.
Nie budzi zdziwienia to, że znaleźli się lekarze, którzy chcieli udowodnić, że stosowanie Prozacu receptą na szczęście wcale nie jest. Badań dotyczących skuteczności Prozacu, a także innych preparatów przeciwdepresyjnych, przeprowadzono tak naprawdę bardzo wiele. Pojawiały się nawet publikacje, których autorzy wysuwali wniosek, że stosowanie różnych antydepresantów (w tym fluoksetyny) wcale nie poprawia stanu psychicznego pacjentów, a jeżeli nawet leki te miałyby mieć jakiekolwiek działanie, to jedynie niewiele większe od placebo. Ostatecznie jednak przeważają publikacje naukowe świadczące o tym, że leki antydepresyjne – stosowane w razie istnienia ku temu wskazań – rzeczywiście poprawiają stan psychiczny pacjentów.
Warto zaznaczyć, że Prozac jest preparatem oryginalnym, czyli lekiem, w którym fluoksetyna znalazła się po raz pierwszy. Obecnie jednak na rynku dostępnych jest wiele innych preparatów antydepresyjnych, które podobnie jak Prozac zawierają fluoksetynę.